Tıbbi Uygulama Hataları

Tıbbi Uygulama hataları özellikle son yıllarda çok gündeme gelen bir konu olarak dikkati çekmektedir. Hastaların konu hakkında bilgilenmeye başlamaları daha önce fark edilmeyen bir çok hatanın gün yüzüne çıkmaya başlamasına neden olmaktadır. Hasta hakları ile başlayan bu bilinçlenme kısa sürede bu tip olaylara bağlı davaların da artmasına neden olmuştur.
Tıbbi Uygulama hatalarında çok önemli detayların iyi bilinmesi gerekmektedir. Bunların başında aydınlatılmış onam alınması gelmektedir. Sonrasında tanı ve tedavide doğru seçimlerin yapılması gelmektedir. Özellikle komplikasyon /hata ayrımının yapılabilmesi de tıbbi uygulama hatalarındaki en önemli boyutlardan birisidir.
Güncelleşmiş ve genişletilmiş bu ikinci baskının dünya ülkelerindeki durum ve uzmanlık dallarındaki uygulamalarda ortaya çıkan hataların tanımlandığı bölümler dışında her geçen gün yaygınlaşmaya başlayan defansif tıp uygulamaları ile bu konuda önemli yere sahip olan adli sigortacılık konuları da kitapta anlatılmaktadır. Ayrıca bilirkişilik ve adli tıp uygulamaları hukuksal prosedürle birlikte önemli yer tutmaktadır.
Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
– Tanı Hataları
– Komplikasyonlar
– Aydınlatılmış Onam
– Defansif Tıp
– Bilirkişilik
– Sigorta Sistemi

KÜNYE BİLGİLERİ

Tıbbi Uygulama Hataları
Prof. Dr. Oğuz Polat
Seçkin Yayıncılık
Yayın Tarihi: Şubat 2015
Türü: Hukuk, Tıp Hukuku
430 Sayfa
1. Hamur 16×24
ISBN: 9789750232015

Bir Cevap Yazın