Sosyal Güvenlik Hukuku

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi yılların devasa kurumlarının reform niteliğinde bir kanunla tek çatı altında toplanması gibi, bizde sosyal güvenlik ile ilgili tüm mevzuatı tek kitapta topladık. Bu kitapta okuyucularımıza; mevzuat bilgisiyle uygulama bilgisini bir araya getirip bir bütün halinde sunduk. Bu kitap, en son güncel değişiklikler işlenmiş olmak üzere sosyal güvenlik hukuku alanında yürürlükte olan tüm kanunları ve bu kanunlara dayanılarak çıkarılan alt mevzuatlar olan; Yönetmelik, Tebliğ, Talimat, Genelge ve Genel Yazıları kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Kitapta, konuyla ilgili yürürlükte olan Yönetmelik, Tebliğ, Talimat, Genelge ve Genel Yazıların hepsinin taraması yapılarak tüm alt mevzuatı kapsayacak şekilde maddenin bir bütün şeklinde açıklaması ve yorumu yapılmıştır. Gerekli yerlerde konunun anlaşıla bilirliğini artırma adına bolca örnek de verilmiştir. Ayrıca özellikle vurgulanmak istenilen tabiri caizse “Püf Noktası” diye tabir edebileceğimiz kısımlar “Önemli” notu düşülerek dikkatlerinize sunulmuştur. Bu açıdan kitabımız gayet doyurucu yorum, izah ve örnekler içermektedir.

Kitapta, aşağıda yer alan soruların cevaplarını ve konuyla ilgili kapsamlı açıklamaları bulabilirsiniz. – Ne Zaman Emekli Olabilirim? – Emekli Aylıkları Nasıl Hesaplanmaktadır? – Maden İşçilerinin Emeklilik Şartları Nelerdir? – Kamu Kurumlarının Yükümlülükleri Nelerdir? – İşverenlerin Yükümlülükleri Nelerdir? – Kurumca Uygulanan İdari Para Cezaları Nelerdir? – Emzirme Ödeneğinden Yararlanma Şartları Nelerdir? – Borçlu İşverenlere Borcu Yoktur Yazısı Verilir mi? – Prim Belgeleri Hangi Sürelerde Kuruma Gönderilir? – SGK Tarafından Uygulanan Prim Teşvikleri Nelerdir? – Hangi Süreler İçin Hizmet Borçlanması Yapabilirim? – Teşviklerden Yararlanma Şartları Nelerdir? – Alacağım Rapor Parasını Nasıl Hesaplarım? – Kimler İşsizlik Ödeneğinden Yararlanabilir? – İşsizlik Ödeneğinin Miktarı Nasıl Hesaplanır? – Yurtdışı Borçlanması Nasıl Yapılır? – Genel Sağlık Sigortası Nedir? – Nasıl Gelir Testi Yaptıracağım? – Asgari İşçilik Araştırması Nedir? – İlişiksizlik Belgesi Nedir?

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları:

– 5502 Sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu
– 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu
– 2829 Sayılı Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanun
– 3201 Sayılı Yurtdışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurtdışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun
– 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu
– Yönetmelikler
– Tebliğler

KÜNYE BİLGİLERİ

Sosyal Güvenlik Hukuku
Ramazan Elma
Seçkin Yayıncılık
Yayın Tarihi: Ocak 2015
Türü: Sosyal Güvenlik Hukuku
1184 Sayfa
1. Hamur Sert Kapak 17×25 cm
ISBN: 975 02 3127 8

Bir Cevap Yazın