Sonbahar

“Özcan Alper’in Sonbahar’ı gerek anlatısal gerek görsel yönden bütün yalınlığına rağmen katman katman açılabilen bir film. O ‘ölüm ve aşka dair bir film’ olarak tanımlıyor Sonbahar’ı, bütün alçakgönüllülüğüyle. Sonbahar hem Çehovyen bir drama hem doksanlı yılların kayıp kuşağına yakılan bir ağıt…”
Alin Taşçıyan
“Şimdi de Özcan Alper’in Sonbahar’ında Yusuf susuyor. Ölüm orucuna yattığı hücresinden çıktıktan sonra her tarafın hücreye dönmüş olduğunu görmenin mutsuzluğuyla, ‘Sosyalizm uğruna onca yıl hapis mi yattın, yazık sana’ diyen bir Gürcü kızının hayal kırıklığıyla, bir söz orucuna yatıyor bu kez de… Bir tek ırmaklara haykırıyor isyanını; ki o da yankı vermiyor. 80’lerle başlayan ölümcül sessizliğin, sinemadaki sedası bu suskunluk…”
Can Dündar

“Sonbahar, genç bir yönetmenin ilk filmi. Şaşırtıcı yanı, bu kadar pişmiş, bu kadar bütünlüklü bir sinema diline sahip olmasının yanı sıra yaratıcısının imzasını daha şimdiden tanınır kılan şiiri.”
Yıldırım Türker

Yönetmen Özcan Alper’in ilk uzun metrajlı filmi Sonbahar politik nedenlerle yaklaşık 10 yıl boyunca hapis yatan ve akciğerleri iflas ettiği için afla serbest bırakılan Yusuf’un ölümü beklemek üzere memleketine dönüşünü, burada geçirdiği son günlerini görkemli bir dille anlatıyordu. Film katıldığı ulusal ve uluslararası birçok festivalden çok sayıda önemli ödülle dönmüştü. Özcan Alper’in senaryosunu da yazdığı Sonbahar’ı sinema dizimizin ilk kitabı olarak yayımlıyoruz. Kitapta filmin senaryosunun yanı sıra yönetmenle yapılmış iki söyleşi ile film üzerine yazılmış yazılar da yer alıyor.
 
 
 
KÜNYE BİLGİLERİ
 
Sonbahar
Özcan Alper
Ve Yayınevi
Türü: Sanat, Sinema
Yayın Tarihi: 12 Haziran 2015
136 Sayfa
13,5×21,5
ISBN: 9786058457942

Bir Cevap Yazın