Sıradışı Basit

Kardeşliği, dostluğu ve aşkı anlatan “Sıradışı Basit”, farklılıkların kabulünü yücelten; en az ismi ve hikâyesinin kahramanları kadar sıradışı bir roman.

“Basit” bir karmaşanın içinde…

Barnabé Maluri, namı diğer Basit’in geleceği ve bugünü isminin aksine fazlasıyla karmaşık. Büyükler için fazla küçük, hayat için yeterince büyük biri o. Zekâ yaşı; 3, iyi günlerinde ise 3.5 olsa da, gerçek yaşı 22. Neyse ki kardeşi Kléber ve çok sevdiği pelüş oyuncağı Bay Şavşan onu bir an için bile yalnız bırakmıyor.

Kalbini genç bir Mathilda’ya kaptıran babası, Basit’i akıl hastanesine göndermeye kararlı. Kardeşi Kléber ise babasının aksine onu sahiplenmeye ve birlikte yaşayacakları bir ev bulmaya…

Yeni ev arkadaşları çılgınlığı, gençliği ve sarmal bir aşkı sahiplenen dört üniversite öğrencisinden oluşursa işler daha ne kadar ilginç hale gelebilir?

***
Yeni hayatlarında Kléber ile Basit’i pek çok sürpriz bekliyor. Basit’in omuzlarına bindirdiği ağır yükün hediyesi olan türlü maceranın yanında Kléber, aklını çelen iki kız arasında da seçim yapmak zorunda. Üstelik biri kalbine, diğeri ise erkekliğine hitap ederken yarattığı albenide oldukça iddialı.

Çarpıcı konusu ve güçlü karakterleriyle kardeşliği, dostluğu ve aşkı anlatan Sıradışı Basit, farklılıkların kabulünü yücelten, en az ismi ve hikâyesinin kahramanları kadar sıradışı bir roman.

***

“Bir bu eksikti,” diye söylendi Kléber.
“Kim bu?”
“Bilmem.” Ağabeyine keyif veren, kendisine ise zulüm gibi gelen bu konuşmayı uzatması gerekiyordu.
“İçinde ‘an’ var,” dedi Basit.
“Bir kaplan mı?”
“Hayır!”
“Bir panda mı?”
Basit kahkahalarla gülüyordu. “Hayır!”
“Bay Şavşan mı?”
Basit, “Eveeet!” diye haykırırken, kulakları korkudan titreyen eski oyuncak tavşanını havada salladı.

KÜNYE BİLGİLERİ

Sıradışı Basit
Marie-Aude Murail
İllüstratör: Alsu Yalçıntaş
Çeviren: Sibil Çekmen
Delidolu
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Türü: Edebiyat, Roman
208 Sayfa
Enso 13,5×19,5 cm
ISBN: 978-605-5060-09-1

Bir Cevap Yazın