Mistik Romantik Ağır Mahkûm ve Göçmen Şair Nâzım Hikmet

“Nâzım Hikmet’in yaşamı ve yapıtları hakkında birçok kitap kaleme almış olan yazar Emin Karaca’nın eserleri şimdiye değin yüzbinlerce okura ulaştı. Emin Karaca, Şair’in 113. Doğum Günü olan 15 Ocak 2015 günü MİSTİK ROMANTİK AĞIR MAHKÛM VE GÖÇMEN ŞAİR NÂZIM HİKMET adını verdiği biyografi kitabıyla bu kutsal kariyerin doruğunda bütün Nâzım yaşam külliyatını bir ve tek eserde topluyor.

Bu kitapta şimdiye değin açılmamış, bilinmemiş dosya ve detaylar; açılan, bilinen olay ve belgelerin bilinmeyen gizli yönleri ve içerikleriyle İLK KEZ günışığına çıkıyor.

Nâzım’ın hem bütün yaşamı hem de 113 yaşının son yarım yüzyılında ülkemizin sanat, siyaset ve kültür gündemlerinde yarattığı; rakip ve düşmanlarınca çok kıskanılan ve imrenilen sosyal zaferleri, bu kitapla birlikte en geniş, derli toplu bir kaynağa da ilk kez kavuşmuş oluyor Emin Karaca’nın ustalığıyla…”

“Sahici ve gerçek bir “Nâzım Hikmet” biyografisinin yanında; yeni olan şunlar var elinizdeki kitapta:

*1930’larda sol dünyada Nâzım Hikmet’in popülaritesi gittikçe artarken, devlet yanlısı sanat-edebiyat mahfilleri; onun yerine Kemalist bir şair ikame etmek için neler yapıyorlardı?
*Donanma Davası’nda, Nâzım Hikmet’in Erkin gemisindeki günleri nasıl geçiyordu?
*Havalandırmaya çıkarıldığı bir gün Nâzım Hikmet, Erkin’in güvertesinde “Bahr-i Hazer”i Marmara’ya karşı nasıl okudu?
*Askerî Mahkeme önündeki savunmasında Nâzım Hikmet neler söyledi?
* “İkinci Vatanı”na, yani Sovyetler Birliği’ne geçtikten sonra, Nâzım Hikmet’in ardından Çetin Altan nasıl sövdü?
* “Cumhuriyet” gazetesi ve başyazarı Nadir Nadi, Nâzım Hikmet’e karşı nasıl bir tutum takındı?”

***
“Nâzım, senden bana ilk 1934’te söz ettiler, sen hapisteydin, o zaman bir şey yazabildim. Dostluğumuz otuz yıl sürmeyecekti. Ne kadar az, otuz yıl. 1950’de, bizler, yani Türk halkı, dünyanın her köşesindeki şairler seni hapisten kurtardığımız zaman, bir on dört temmuz günü dosdoğru hayatın içine daldın. Ama bu yıl, sabırsızlığından, temmuzu bekleyemedin…”
LOUIS ARAGON

“Niçin öldün Nâzım?
Ne yaparız şimdi biz
şarkılarından yoksun?”
PABLO NERUDA

“Nâzım’ın hayatının en güzel yılları hapishanelerde geçti. Orada da şiir yazıyordu. Bursa Hapisanesinin duvarlarının kalın ve sağlam olması onun sesinin duyulmasına ve bize kadar ulaşmasına engel olamadı. Özgürlüğe düşkün kimselerin çabası ve büyük ozana karşı Türk hükümetinin giriştiği şiddet hareketinin bütün dünyada uyandırdığı hoşnutsuzluk Nâzım’ı ağır ağır bırakıldığı ölümden çekip kurtardı.”
TRISTAN TZARA

“Vefalı dost, yiğit militan, insan düşmanlarının amansız düşmanı, her yerde hizmet etmek ama hiçbir şeyi görmezden gelmek istemiyordu. Biliyordu ki, insan yapılacak bir şeydir ve hiç bir yerde yapılmamıştır.”
JEAN-PAUL SARTRE

***

EMİN KARACA

Günümüz gazeteci yazarlarındandır. 1 Ocak 1949’da Denizli’de doğdu. İlkokulu doğduğu yerde, ortaokul ve liseyi Aydın Lisesi’nde okudu. İstanbul’a geldi, Babıâli’de gazeteciliğe başladı (1967). 12 Mart 1971 Darbe döneminde tutuklanıp yargılandı. Afla hapisten çıktı (1974). Gazeteciliğe devam etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin üyesi ve Sarı Basın Kartı sahibidir. 1980’li yıllarının sonundan başlayarak tüm zamanını yazarlığa ayırdı. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS)’nda iki dönem (1995-1998) Genel Sekreterlik yaptı. Radikal gazetesinde “Exlibris” köşesini (Ekim 1996-Ağustos 1999), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)’nin yayın organı Bizim Gazete’de “Unutmadan” köşesini (24 Ocak 1998-29 Ekim 2011) yazdı. Yol Televizyonu’nda, 9 Aralık 2011’den itibaren haftada bir 15 Haziran 2012’ye kadar “Emin Karaca ile Unutmadan” programını yaptı.

Ödülleri

Köşe Yazısı Dalında; 1993 Musa Anter Gazetecilik Yarışmasında Birincilik Ödülü’nü;
İnceleme Dalında 1996 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödüllerinden Mansiyon’u;
Dizi Röportaj Dalında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2000 Yılı Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülü’nü;
2001 Cevdet Kudret Araştırma-İnceleme Ödülü’nü;
2006 Ayşe Nur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü Ödülü’nü;
2012 Doğançayır Belediyesi-Yazılıkaya Şiir Yaprağı Dergisi Nâzım Hikmet Araştırmaları Ödülü’nü kazandı.

Eserleri

Edebiyat-ı Cedide’nin Felsefesi/Hikmet Kıvılcımlı (1989) Ağrı Eteklerinde İsyan (Bir Kürt Ayaklanmasının Anatomisi), Dördüncü Basım 2013, Yeraltı Dünyadan Başka Bir Yıldız Değildi (1929 TKP İzmir Tutuklamasının Öyküsü) İkinci Baskı 2001, Nâzım Hikmet Şiirinde Gizli Tarih, Beşinci Baskı 2011, Cumhuriyet Olayı (Bir Gazetenin Yaşamöyküsü) 1994, Milliyet Olayı (Bir Gazetenin Yaşamöyküsü) 1995, Kalaşnikof’a Güzelleme (Dergi Yazıları) 1995, Nâzım’ın Aşkları 1995, Eski Tüfeklerin Sonbaharı (Eski Kuşak 11 Türk Komünistiyle Röportajlar) Dördüncü Baskı 2013, Türk Basınında Kalem Kavgaları (Ben Senin Cemaziyelevvelini Bilirim) 2’nci Baskı 2008, Nâzım Hikmet’in Aşkları (Sevdayım Tepeden Tırnağa) Altıncı Baskı 2010, Sintinenin Dibinde (T.C.’nin Hukuksal Öyküsü) Üçüncü Baskı 2013, 12 Eylül’ün Arka Bahçesinde (Avrupa’daki Mültecilerle Konuşmalar) Dördüncü Baskı 2008, Sosyalizm Yolunda İnadın ve Direncin Adı: Kıvılcımlı, İkinci Baskı 2011, “Sevdalınız Komünisttir” (Nâzım Hikmet’in Siyasal Yaşamı) Beşinci Baskı, 2010, Plazaların Efendisi Aydın Doğan (Bir Medya İmparatorunun Öyküsü) Üçüncü Baskı 2004, Kaybolan Babıâli’nin Ardından (Anılar, Portreler, Anekdotlar) 2004, Vedat Türkali Ansiklopedisi (Abdülkadir Pirhasan Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey) 2006, 150’likler, Genişletilmiş İkinci Baskı 2007, Birinci Meclis’te Muhalifler 2007, Unutulmuş Sosyalist: Esat Adil (Esat Adil Müstecaplıoğlu’nun Hayatı, Mücadelesi ve Eserleri) 2008, Tepeden Tırnağa Nâzım Hikmet 2010. Vaaay Kitabın Başına Gelenler!.., Kasım 2012.

KÜNYE BİLGİLERİ

Mistik Romantik Ağır Mahkûm ve Göçmen Şair Nâzım Hikmet
Emin Karaca
Kafekültür Yayıncılık
Yayın Tarihi: Ocak 2015
Türü: Edebiyat, Biyografi
500 Sayfa
ISBN: 978-605-143-140-6

Bir Cevap Yazın