Körler Ülkesi

“Körler Ülkesi’nde Tek Gözlü İnsan Kral’dır”

  1. G. Wells’in ilk olarak 1904’te Strand dergisinde yayımlanan kısa öyküsü Körler Ülkesi, genç dağcı Nunez’in Körler Ülkesi denen vadide başından geçenleri anlatıyor.

Nunez, daha önce ayak basılmamış Parascotopetl denen hayali bir dağa tırmanırken kayıp aşağı düşer ve dağın gölgesinde kalan bir vadideki efsanelere konu olmuş Körler Ülkesi’ni keşfeder. Zamanında İspanyollardan kaçıp buraya yerleşmiş insanlar vardır, ancak büyük bir depremin ardından vadinin dış dünyayla bağlantısı kesilir. Bu da yetmezmiş gibi, bu soyutlanmış topluluğun bireyleri yavaş yavaş körlüğe mahkum olurlar.

O vadiden kolay kolay çıkamayacağını anlayan Nunez insanların kör olduğunu fark edince, “Körler Ülkesi’nde tek gözlü insan kraldır” sözünü kendine düstur ederek, orada krallığını ilan etmeye karar verir. Fakat işler planladığı gibi gitmez ve kendisini vadiye, aşka ve körlüğe hapsolmuş bulur.

  1. G. Wells’in bu çok katmanlı öyküsü her okura farklı bir çerçeve sunarak bir anlamda günümüz dünyasına da ışık tutuyor.

 

Arka Kapak

And Dağları’nın vahşi çorak topraklarında insanların dünyasından elini eteğini çekmiş bir vadi uzanır. Ancak korkunç boğazlar ve buz kaplı bir geçit aşıldıktan sonra ulaşılabilen Körler Ülkesi’dir burası. Vadiyi on yedi gün boyunca karanlığa gömecek bir yanardağ patlamasının ardından, vakti zamanında İspanyol zulmünden kaçarak vadiye sığınmış ve körlük belasıyla cebelleşen insanların dünyayla bağlantısı kopmuştur. Körlüğe derman bulmak için köyden ayrılmış ve koca dünyada mahsur kalmış bir adamın anlattıklarıyla bir efsane olarak varlığını sürdürür Körler Ülkesi. Ta ki Nunez adında genç bir dağcı elim bir kazayla vadide hapsoluncaya kadar…

H. G. Wells’in bu meşhur öyküsüne İspanyol çizer Elena Ferrándiz’in muhteşem resimleri eşlik ediyor.

“… Ann Veronica, Zaman Makinesi, Körler Ülkesi… bunlar Wells’in çağdaşlarının üretebileceğinden çok daha iyi hikayeler.”
-Vladimir Nabokov-

“Wells’i yüzyılın başında keşfettiğime çok üzgünüm. Keşke o baş döndüren, kimi zaman da dehşetli mutluluğu hissetmek için onu bugün keşfedebilseydim.”
-Jorge Luis Borges-

 

KÜNYE BİLGİLERİ

Körler Ülkesi
H.G Wells
Çeviren: Evrim Öncül
Kolektif Kitap
Yayın Tarihi: Şubat 2015
Türü: Edebiyat, Hikaye
68 Sayfa
13×23 cm
ISBN: 978-605-5029-36-4

Bir Cevap Yazın