İtibar / Sayı 42

İtibar’ın 42. sayısı olan Mart sayısında iki usta hikâyeci, Yıldız Ramazanoğlu ve Necip Tosun’la yapılmış söyleşiler ve Fethi Gemuhluoğlu’ndan Nuri Pakdil’e yazılmış beş mektup öne çıkıyor.

İtibar, usta çizer Hasan Aycın’ın çizgilerini yayınlamaya devam ediyor. Bu sayıda ayrıca genç çizer Ahmet Demir’in de bir çizgisi yer alıyor. Şiirleriyle dikkat çeken dergi, Ahmet Edip Başaran’ın “Raf Ömrü” isimli eseriyle şiir sayfalarını açıyor. Said Yavuz’un “Connection”, İbrahim Tenekeci’nin “Şimdi Uzakta Olan” ve Mehmet Şamil’in “Geçmiş Zaman Kazası” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise, Tuba Kaplan, Murat Koparan, Raşit Ulaş, Abdullah İlhan, Leylâ İpekçi, Adem Turan, Fatih Kınalı, Gökhan Ergür, Muhammed Sarı, Enes Talha Tüfekçi, Hasan Hüseyin Çağıran, Cengizhan Konuş, Erdem Arslan, Kâzım Berkay Özkardaş, Zeynep Tuğçe Karadağ, İbrahim Gökburun, Cevat Akkanat ve Tevfik Emre Akın.

Derginin Mart sayısının öykü sayfalarında ise Necip Tosun’un “Yorgun Irmak”, Cemal Şakar’ın “Cesetler Hemen Her Yerde”, Osman Cihangir’in “Başıboş Uçuşlar”, Cantürk Genç’in “Karkas”, Adem Tekden’in “ Dönüş 11” ve Emre Ergin’in “İkarus” öyküleri bulunuyor.

Necip Tosun ve Yıldız Ramazanoğlu Söyleşileri

İtibar’ın Mart sayısında Suavi Kemal Yazgıç, iki usta hikâyeciyle iki önemli söyleşi gerçekleştirmiş. İlk söyleşi Yıldız Ramazanoğlu ile. Ramazanoğlu, “Hayat Daima Yazılanlardan Daha Zengindir” başlığını taşıyan söyleşisinde daha çok öykülerine ve gezi yazılarına değiniyor. Doğu’nun Hikâye Kuramı isimli eseriyle dikkatleri yeniden üzerine çeken Necip Tosun ise, “Her Ölümsüz Aşk Bir Hikâyeye İhtiyaç Duyar” başlıklı söyleşisinde şark hikâyesi ve öykücülüğümüzle ilgili önemli tespit ve yorumlar yapıyor.

Fethi Gemuhluoğlu’ndan Nuri Pakdil’e Mektuplar

İhsan Fazlıoğlu düzenli yazılarına bu sayıda da devam ediyor. Fazlıoğlu’nun yeni yazısı “Nedenin Yokluğu, Yokluğun Nedenidir” başlığını taşıyor. Kemal Sayar “Merhamet ve Tabiat” başlıklı yazısıyla dergide. Hüsrev Hatemi, kadın şairlerimizden Makbule Leman hakkında yazmış. Tarık Tufan ise “Şairlerin Soruları” başlıklı yazısı ile İtibar’da. Bu sayının sürprizlerinden biri de Fethi Gemuhluoğlu’ndan Nuri Pakdil’e yazılan mektuplar. Hemen arkasından ise Hasanali Yıldırım’ın mektup türü ve Gemuhluoğlu’nun mektupları üzerine kaleme aldığı zengin inceleme yazısı geliyor.

Cihan Aktaş, Ercan Yıldırım, Erol Yılmaz, Mustafa Ruhi Şirin, Yasin Şafak, Ercan Yılmaz, Mustafa Akar, Afşin Selim, Tevfik Emre Akın ve Zülfikar Kürüm yazılarıyla İtibar’ın Mart sayısına katılan diğer isimler.

KÜNYE BİLGİLERİ

İtibar
Aylık Edebiyat ve Fikriyat Dergisi
Sayı 42
Yayın Tarihi: Mart 2015
Türü: Dergi, Edebiyat, Edebiyat Dergileri
ISSN:

Bir Cevap Yazın