Giriş

Mobbing işyerinde çalışanların bir başka kişiye ve/ya kişileri rahatsız edici, ahlak dışı ve sistematik söz ve davranışlarla taciz etmesidir. Mobbing özellikle hiyerarşik bir yapılaşmanın olduğu gruplarda, zayıf bir kontrolün olduğu kurumlarda güçlünün altta kalanlara psikolojik yollardan baskı yapmasıdır.

Gelişmiş ülkelerde cinsel tacizin de önüne geçen mobbing çoğunlukla üst düzey yönetim kademesinde çalışanlar tarafından uygulanmakta ve üst düzey yöneticilerde bir meslek hastalığı olarak görülmektedir.

Bu olgu ile ilgilenen tüm araştırmacılar, uygulanan mobbingin dahi cinsiyetler açısından farklı olduğu görüşünde birleşmektedirler. Kadın ve erkeğin çocukluktaki yetişme tarzları ve kişilik gelişimindeki farklılıklar nedeniyle, hem çatışmada verdikleri tepkilerde hem de mobbing uygulama tarzlarında farklılık göstermektedir. Genelde erkek çocuklarının, araba, top, tabanca vb. oyuncaklarla, kız çocuklarının ise bebek, makyaj çantaları, mutfak malzemeleri vb. ile oynamaları teşvik edilmektedir. Erkek çocukları aralarındaki çatışmayı, dövüşme, kavga etme gibi saldırgan davranışlarla çözmeye çalışırken, kız çocukları genellikle çatışmayı, darılma, arkadan konuşma ya da büyüklerine şikayet olarak çözmeyi tercih etmektedir.

Künye Bilgileri

İşyerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) ve Çözüm Önerileri TBMM Komisyon Raporu
Editörler: Doç. Dr. Mustafa Can, Selçuk Öncül, Alattin Deşdemir
T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
106 Sayfa
Yayın Tarihi: 2/2012
Türü: Psikoloji, E-kitap oku, E-kitap indir, Tüm E-kitaplar

İşyerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) ve Çözüm Önerileri TBMM Komisyon Raporu
E-kitap okumak için tıklayın