Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens / İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi

100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?
– Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
– Para neden herkesin güvendiği tek şey?
– Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
– Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
– Geleceğin dini bilim mi?
– İnsanların miadı çoktan doldu mu?

70 bin yıl önce, Homo sapiens hâlâ Afrika’nın bir köşesinde kendi işiyle meşgul önemsiz bir hayvanken, ilerleyen bin yıllarda kendisini tüm gezegenin efendisi ve ekosistemin baş belasına çevirecek dönüşümü gerçekleştirdi. Bugünse bir tanrı hâline gelmenin, sadece ebedi gençliğin değil, yaratmak ve yok etmek gibi ilahi becerileri de ele geçirmenin arifesinde.
Maalesef dünyadaki Sapiens rejimi şu ana kadar gurur duyabileceğimiz çok fazla şey üretmedi. Etrafımızı şekillendirdik, gıda üretimini artırdık, şehirler yaptık, imparatorluklar kurduk, çok uzak ve geniş ticaret ağları oluşturduk; ama dünyadaki acıyı azalttık mı?
Bu kışkırtıcı fikirlerden yola çıkan Sapiens türümüzün tarihini yepyeni bir bakış açısıyla ele alıyor. Paranın şimdiye dek tasarlanmış en çoğulcu karşılıklı güven sistemi, kapitalizmin icat edilmiş en başarılı din, imparatorlukların şimdiye dek yaratılmış en verimli siyasi sistem, modern tarımda hayvanlara yapılan muamelenin muhtemelen tarihteki en korkunç suç olduğunu, insanların tanrı olma yolunda ilerlediklerini ve atalarımızdan çok daha güçlü olmamıza rağmen daha mutlu olmadığımıza değiniyor.

Hakları 30’dan fazla ülkeye satılmış bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright’ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

“Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!” Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik’in yazarı
“Harari’nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli.” John Gray, Financial Times

Arka Kapak
100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?
Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.
Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

KÜNYE BİLGİLERİ

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens / İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi

Yuval Noah Harari
Çeviren: Ertuğrul Genç
Kolektif Kitap
Yayın Tarihi: Şubat 2015
Türü: Tarih, Dünya Tarihi
412 Sayfa
2. Hamur 15×21,5 cm
ISBN: 978-605-5029-37-7

Bir Cevap Yazın