Habercinin El Kitabı

Anadolu Ajansı (AA), yeni nesil habercilerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla “Habercinin El Kitabı”nı hazırladı.

Kurumun 100. Yıl Vizyonu kapsamında birçok proje gerçekleştiren AA, habercilik deneyimini eğitim dünyasıyla paylaşıyor.

Ajansın tecrübeli ekibi tarafından hazırlanan Habercinin El Kitabı’nda haber üretiminin tüm aşamaları örneklerle aktarılıyor. AA’nın kaliteli habercilik anlayışı ve 94 yıllık tecrübesinin ürünü olan eser, mesleğe yeni başlayanlar ile habercilik eğitimine devam edenler için önemli bir kaynak özelliğini taşıyor.

Kitapta ajans haberciliği kapsamında AA’nın yürütttüğü çalışmaların yanı sıra haber yazımı, fotoğrafçılığı ve kameramanlığına dair bilgiler yer alıyor. Haber toplama, yazma, yayımlama ve haber dilinin önemi, kamera kullanımı, haber fotoğrafı gibi yeni nesil habercilerin ihtiyaç duyacağı bilgileri içeren kitapta, AA foto muhabirlerince çekilen birçok fotoğrafa da yer veriliyor.

100. yıl vizyonunun yansıması

AA, özellikle son yıllarda ortaya koyduğu proaktif gazetecilik anlayışı ile çok kısa sürede dünyanın sayılı ajansları arasına girmeyi başardı. Kuruluşunun 100. yılını kutlayacağı 2020’de en iyi 5 ajans arasına girmeyi hedefleyen ve bunun için önemli yatırımlar yapan AA, 8 dilde haber yayımlıyor.

AA, geleneksel haberciliğin yanında internet yayımcılığı, enerji haberleri terminali, finans haberciliği gibi birçok alandaki yeniliklerle geleceğin medyasının ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanıyor. Tüm bu birikimlerin ışığında ortaya konulan Habercinin El Kitabı, AA’nın 100. Yıl Vizyonu’nu eğitim ve medya dünyasına yansıtıyor.

Kitabın ilk bölümünde AA’nın tarihi, son yıllarda yaptığı çalışmalar, uluslararası işbirlikleri ve hedefleri yer alıyor. Eserde, yeni medya haberciliği, parlamento, spor, finans, ekonomi gibi uzmanlık gerektiren alanlar, örnek haberlerle ele alınıyor. Çalışmada, temel haber yazma kuralları, haber türlerine ait bilgiler ve haber örnekleri aktarılıyor. Haber yazımında ve yayımında dikkat edilmesi gereken detayları da içeren kitapta fotoğraf ve görüntü üretimi hakkında yol gösterici bilgiler bulunuyor. TÜYAP Kitap Fuarı’nda okuyucuyla buluşan eser, kitapçılardan ve internet üzerinden temin edilebilecek.

KÜNYE BİLGİLERİ

Haberciliğin El Kitabı
Anadolu Ajansı
Yayın Tarihi: 2014
Türü: İletişim, Medya
ISBN:

Bir Cevap Yazın