Dünyalı 08 / Kasım 2014

Selam Dünyalı!

Geçtiğimiz ay elinden bırakamadığın, tekrar tekrar okumaktan kendini alamadığın Dünyalı Dergi’nin 8. sayısı çıktı!
Dünyalı’nın Kasım sayısında yine muhteşem hediyeler var: Şifreli günlük tutmaktan sivilcelerinle başa çıkmaya kadar, her türlü ihtiyacına pratik çözüm önerileri getirecek işlevsel bir Günlük Yaşam Rehberi ve birbirinden renkli 64 adet çıkartma seni bekliyor…

Kasım sayımızda öne çıkanlar…
Bu ayki dosya konumuz “Abur Cubur”. Bugüne kadar herkes abur cuburla ilgili farklı bir şey söyledi. Peki, kimin dediğine neden inanmalı? Abur cubur bağımlılığına bir çeki düzen vermenin zamanı geldi de geçiyor mu yoksa? Amerika keşfedilmeseydi abur cubursuz bir dünyada mı yaşamak zorunda kalacaktın? Şekerin vücudunda yarattığı zararlı etkilerinden hiç bahsetmeyelim istersen… Bu arada, abur cubur tipini merak ediyorsan dosyanın sonundaki testimizi sakın kaçırma!

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Ücretsiz eğitim hizmeti alma veya düşüncelerini özgürce açıklama haklarına sahip olduğunu biliyor muydun? Peki, sana nelerin yapılmasının suç olduğunu? Emin ol daha bilmediğin onlarca hakkın var. Geç olmadan seni haklarını öğrenmeye davet ediyoruz…

Güncel sanat sayfalarımızın bu ayki konuğu, kavramsal sanatın popülerleşmesine büyük katkıda bulunan, sınır tanımaz yaratıcılığı ve eserleri ile gören herkesi şaşırtan çılgın sanatçı Damien Hirst. Dikkat et de, Hirst’ün fırıl fırıl dönen çark resimleri aklını başından almasın!

Kitapların büyülü dünyası seni çağırıyor! Her yıl Kasım ayının ikinci haftasının “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” olarak kutlanıyor. Bu ay yer gök kitapla dolacak! Pencerelerden sarkan veya gökten yağan bir yığın kitap görürsen aman şaşırma. Dünyanın dört bir yanından kitap heykelleri genel kültür sayfalarımızda seni bekliyor.

Düşünce balonumuza bu ay kırmızı bir ok saplandı: Aşk. Peki, sence birine âşık olmak, birinden hoşlanmak, birini sevmek, biriyle ilgilenmek aynı duygular mı? Âşık olmak neye benzer? Aşk gerçekten insanın gözünü kör eder mi? Aşkın yaşı var mı? Eğrisiyle doğrusuyla aşkın her hali mercek altında.

Bumerang fırlatma, satranç boksu, fil polosu, peynir yuvarlama ya da merdiven tırmanma. Sen sporu sadece yüzme, futbol, eskrim ve benzerleri ile sınırlandırıyorsan yanılıyorsun demektir. Bildiğin tüm sporları bir kenara bırak. Şimdi sıra dışı sporlarla tanışma vakti!

Hey, Dünyalı! Beni okumak için daha ne bekliyorsun? En yakın gazete-dergi bayisinde sabırsızlıkla seni bekliyorum!
Haklarına sahip çıkacağın ve bolca kitap okuyacağın güzel bir ay geçirmen dileğiyle…

KÜNYE BİLGİLERİ

Dünyalı Dergi
Sayı: 8
Yayın Tarihi: Kasım 2014
Türü: Dergi, Çocuk Dergileri
48 Sayfa
Renkli Kuşe Kâğıt, Resimli 19,5×27,5 cm
ISSN: 2148-2993

Bir Cevap Yazın