Dünyalı 05 / Temmuz-Ağustos 2014

Selam Dünyalı!

Kısa sürede bağımlısı olduğun yepyeni genel kültür dergimiz Dünyalı’nın 5. sayısı çıktı!

Temmuz ve Ağustos aylarında elinden bırakamayacağın muhteşem yaz sayımızdan kısa kısa…

Bu sayımızın dosya konusu “Süper kahramanlar”. Tatilde süper kahramancılık oynamaya ne dersin? O zaman sana birkaç uzmanlık sorumuz var: Süper kahramanlar gerçekten süper midir? Süper kahramanlar ne işe yarar? En ünlü süperler kim? Peki ya sen hangi süper kahramansın? Uçmayı mı istersin, yoksa görünmez olmayı mı? Testi çöz hangi kahraman olacağını bul! 7 adımda süper kahramana dönüşmenin yolları, kolay yoldan Örümcek Adam-Wonder Woman çizmenin püf noktaları ve süperlerin dünyasına ait bilinmeyen pek çok gerçek dosya sayfalarımızda seni bekliyor.

Pastalar, turtalar, dondurmalar ve daha neler neler… Dünyanın en iştah açıcı sanat anlayışını keşfetmeye hazır mısın? 94 yaşındaki ABD’li ressam Wayne Thiebaud’dan dilim dilim sanat! Ve biraz da matematik… Bazı sanatsever matematik öğretmenleri Thiebaud’nun eserlerini hangi amaçla kullanıyor olabilir?
Bu sayımızın gezi rotası Nazca Çölü. Uçsuz bucaksız bir arazide boylu boyunca uzanan devasa bir maymun resmi kimin eseri olabilir? Uzaylıların bu işte bir parmağı var mı? Kilometrelerce karelik bir alana yayılan yüzlerce hayvan figürü ve geometrik çizgiden oluşan Nazca çizgilerinin sırrı gezi sayfalarımızda.

Gün geçmiyor ki hayvanlar âlemindeki canlılar bizleri şaşırtmasın. Kuşların, yarasaların hatta bazı böceklerin uçtuğu bilinen bir gerçek. Peki sence kanadı olmayan bir hayvan uçabilir mi? Bilmiyorsanız tanıştıralım: Huzurlarınızda uçan kurbağa, uçan balık, uçan sincap, hatta uçan kertenkele…

Kaykay, kimileri için bir spor aleti, kimileri için bir ulaşım aracı, kimileri için ise bir yaşam biçimi. Her ne olursa olsun uzun yaz tatili için harika bir eğlence aracı olduğu kesin! Yaz boyunca kaykayla atlamaya, zıplamaya, sıçramaya ve uçmaya var mısın? Tekerlekli sörf tahtası kaykay seni heyecan dolu bir maceraya çağırıyor!

Solak mısın, yoksa sağlak mı? Sol veya sağ eli kullanmada beynin rolü ne? Solaklık kimlerde daha çok görülür? Ünlü solaklar kim? 13 Ağustos “Uluslararası Solaklar Günü” olarak kutlanıyor. Bir günlüğüne sol elini kullanmaya ne dersin? Bakalım makas ya da fotoğraf makinesi kullanırken bir fark hissedecek misin?

SÜPER HEDİYELER!

Dünyalı’nın 5. sayısında yine muhteşem hediyeler var: Kafa kurcalayan içeriğiyle uzun yaz tatiline eğlence katacak 32 sayfalık bilmece-bulmaca kitabı, her biri birbirinden ilginç karakterlerin ve çizgi roman ifadelerinin yer aldığı 77 adet renkli çıkartma ve ilk dört bölümü geçtiğimiz aylarda yayımlanan Miyase Sertbarut imzalı “Sarı Maymun” adlı öykü kitabının beşinci bölümü…

Hey, Dünyalı! Beni okumak için daha ne bekliyorsun? En yakın gazete-dergi bayisinde sabırsızlıkla seni bekliyorum!
Bir an önce görüşmek dileğiyle.
İyi tatiller ve keyifli okumalar…

KÜNYE BİLGİLERİ

Dünyalı Dergi
Sayı: 5
Tudem
Yayın Tarihi: Temmuz 2014
Türü: Dergi, Çocuk Dergileri,
48 Sayfa
Renkli Kuşe Kâğıt, Resimli 19,5×27,5 cm
ISSN: 2148-2993

Bir Cevap Yazın