Damıtılmış Fıkralar ve Mizahi Yazılar

Uzun yılların birikimi sonucunda özenle hazırlanmıştır. Bir okur olarak çok sayıda fıkra kitabı, fıkra antolojisini okuyup inceledim. Değişik kaynaklardan binlerce fıkrayı defalarca okudum. Kitapta Türk ve Dünya fıkralarından seçtiklerimin yanında, yurdumuzda yöresel dil ile anlatılan fıkralara da yer verdim. Ayrıca bu kitabın sayfaları arasında mizah türü yazılardan örnekler de bulacaksınız. Beğeni ile okuyacağınızı umuyorum.

İncelemelerim sonucunda, genellikle fıkra başlıkları farklı yazılsa da konu itibariyle aynı anlamda yazılan fıkraların bir hayli fazla olduğunu gördüm. Tercihim az ve öz olarak yazılan fıkralara kitabımda yer verdim.

Yeri ve zamanı geldiğinde anlatılması gereken fıkraları bilmek kadar anlatım tekniği de önem arz etmektedir. Fıkra topluluk içinde anlatılacak ise konuşulanlara uygun olmalıdır. Fıkranın nüktesini iyi bilmek lazım. Fıkrayı az sözcükle kısaca anlatmak gerek. Fıkrayı gülerek anlatmak fıkranın esprisine uygun düşmez. Fıkra anlatıcısının belleğinin güçlü olması önemli bir unsurdur. Toplulukta birbiri ardınca fıkra anlatmak da pek uygun sayılmaz. Fıkralarda incinecek kimseler varsa onları yaralamaktan sakınmalıyız. Zira fıkra dinleyen, neşelenmek gülmek ister. İnsanlarda motivasyon sağlayan fıkranın, mizahın okullarımızda ders veya seçmeli ders kapsamına alınarak okutulması en büyük temennim olacaktır.

Gülerken düşünmek, güldürürken düşündürmek fıkranın özünü teşkil eder. Her şeye rağmen günlerinizin fıkra tadında neşe içinde geçmesini diliyorum.

KÜNYE BİLGİLERİ

Damıtılmış Fıkralar ve Mizahi Yazılar
Derleyen: Cengiz Öndek
Yolda Kitap
Yayın Tarihi: 2014
Türü: Edebiyat, Mizah
736 Sayfa
13,5×21 cm
ISBN: 978-605-4776-39-9

Bir Cevap Yazın