Canavar ve Ölü / Burke, Marx, Faşizm

Canavarlarınız ve ölüleriniz politiktir…
Gotik edebiyatın Dracula ve vampirinden Fransız Devrimi’nin baldırı çıplak canavarına; işçi sınıfının kanını emen sermaye vampirinden, işçi sınıfı kadınlarını “vamp” bulan faşizmin canavarlarına ve ölümü yüceltirken saplanıp kaldığı en büyük korkusuna dair özenli ve yalın bir siyasi inceleme ve yorumlama.
“canavarlar bir şekilde yaşayan ölülerdir…”

Gazeteciler anlayamadıkları her şeyi “canavar” etiketi altında sunarlar: Seri katiller, pedofiller, despotik liderler ölümü davet eden canavarlardır.

Yönetenler için de kullanışlıdır canavar: Trafiğin sorumlusu bir türlü alt edilemeyen “Canavar”dır! Düşmanlar birer canavara dönüştürülür, uluslar şehitler üzerine yükseltilir. Açıktır ki canavarların ve ölülerin politik güçleri vardır.

Dinin ölüleri sahiplenmesinin, ölümü “ateizm açısından bir turnusol kağıdına” döndürdüğü söylenegelmiştir. Bu kitap ölüleri politikanın turnusol kağıdı haline getirdiğimizde ne olduğuna bakıyor.

Bu amaçla Burke şahsında muhafazakarlık ve de faşizminin ölüleri sahiplenme biçimlerini ele alıyor ve Marx’ın “ölüleri, ölülerin gömmesi için bırak”tığını fakat Benjamin ve Adorno’nun şahsında Marksizmin onun bıraktığı yerden ölüleri “kefaret” ile sahiplendiğini öne çıkarıyor.

Ölülerini tanıyarak olduğu gibi canavarlarını da tanıyarak politik bir gelenek hakkında çok şey öğrenilebilir.
Burke’tan başlayarak, Gotik edebiyatın canavar imgesi, Dracula ve vampirin muhafazakâr ve faşist zihniyetin düşman imalatında nasıl kullanıldığını inceleyen Mark Neocleous; “işçi sınıfının kanını emen” sermaye metaforuyla Marx’ın, bambaşka bir amaç ve yöntemle, emeğin ikili niteliğini ve sermayenin emekten bağımsız ele alınamayacağını gösterdiğini vurguluyor.

Marx’ın kültürel okumasına meraklı Žižek’den Derida’ya; “az faşist olmayan” Mircea Eliade’den tescilli faşist Martin Heidegger’a pek çok ünlünün görüşleri “canavarların kültürü” ile “ölülerin ekonomi politiği” temelinde yeriliyor.

Ölümü yüceltip duran “Faşistlerin neden mezarları tahrip etmekten hoşlandığı” sorusunun yanıtı kitabın sonunda sürprizli bir şekilde beliriveriyor. Kim bilir, belki de “mezar taşlarını okumayı neden önemsememiz” gerektiğinin yanıtına da ulaşabilirsiniz!

KÜNYE BİLGİLERİ

Canavar ve Ölü / Burke, Marx, Faşizm
Mark Neocleous
Çeviren: Ahmet Bekmen
h2o Kitap
Yayın Tarihi: Ocak 2015
Türü: Siyaset, İdeoloji, Toplumsal Hareketler
192 Sayfa
Enso İki Renk 13,5×19,5 cm
ISBN: 978-605-4906-05-5

Bir Cevap Yazın