Bal Damlaları

Değerli Okurlarımız,

Elinizdeki bu kitap öğretmenimiz Mustafa İsmet Keskin’in teşvik ve yönlendirmeleri ile Bozyazı Anadolu Lisesi (BAL) öğrencilerinin şiir ve yazı denemelerinden oluşmaktadır. Kitap, nesir ve nazım olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Marifet iltifata tabiidir, denir. Öğrencilerimizin bir yıllık çalışmalarının ürünlerini çok değerli bulduk ve bir dergi veya gazetede unutulup gitmesine gönlümüz razı olmadı. İstedik ki bu gencecik beyinlerden ve temiz yüreklerden süzülen “Bal Damlaları” uzun yıllar okuyucusunun düşünce ve duygularını beslesin, dünyaya bakışına bir genişlik versin. Bu çalışmaları, bir çıraklık ürünü olsa da, bir usta eseri kadar değerli, okunmaya değer buluyorum.

Düşünmek gereklidir. Tefekkür etmek, görevimizdir. Tefekkürün neticesince yaşamdan ders almak önemlidir. Düşüncelerimizi sözle dile getirmenin yanında yazılarımızla daha geniş kitlelere ulaştırmak ve kalıcı hale getirmek ne güzel olur. “Men arafe nefsehû fegad arafe rabbehû” (Kendini tanıyan, rabbini tanır). Eğitim ve okumaktan gaye kişinin kendini ve hayatı tanımasına yardımcı olmaktır. Bu eserin kendimizi tanımamıza katkıda bulunmasını ümit ediyorum.

Eseri okuduğunuz zaman öğrencilerimizin değişik türlerde yazılmış emeğini göreceksiniz. Yalnız daha çok şiir ve deneme türüne yer verildi. Şiirin diğer türlere göre sanat yönü daha ağır basması; denemenin ise, yazarın düşüncelerini ispatlama kaygısına düşmeden anlatması açısında önemlidir. Yani serbest düşünme ürünüdür. Bu nedenle şiiri ve denemeyi yazı türleri içinde özel bulurum ve severim. Böyle bir esere sunuş yazdığım için kendimi mutlu hissediyorum. Kitaba yazı yazan öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik eder, eserin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederim. Umarım, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin nice eserleriyle ve yazılarıyla ileriki yıllarda hep birlikte buluşuruz. Bu eserin okuyana fayda, yazana ilham getirmesi dileğiyle…
Muhammet Emin Bahar
Bozyazı Anadolu Lisesi Müdürü

KÜNYE BİLGİLERİ

Bal Damlaları
Mustafa İsmet Keskin
Murat Kitabevi
Yayın Tarihi: Haziran 2014
Türü: Deneme, Şiir
136 Sayfa
Enzo Karton Kapak 13,5×19,5 cm
ISBN: 978-605-4676-66-8

Bir Cevap Yazın