Afet ve Acil Durum Yönetimi

Gözden geçirilmiş ve güncellenmiş 2. baskısını yapan eser, Afet ve Acil Durum Yönetimi Uzmanı ve OHSAS Baş Denetçisi Tayfun ÖZDİKMEN’in ABD’de National Safety Council ve Southwestern Illinois College’de bu alanda tamamlamış olduğu eğitimlerden, çeşitli eğitim kurumlarına ve uluslararası kuruluşlara vermiş olduğu “Afet ve Acil Durum Yönetimi” konulu danışmanlık hizmetlerinden, vermiş olduğu eğitimlerden ve deneyimlerinden derlenerek hazırlanmıştır. Yazarın “güvenlik, afet ve acil durum” konularında yazmış olduğu 7. Eseri olan “Afet ve Acil Durum Yönetimi” kitabı 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 11. ve 12. Maddesi ile OHSAS 18001 ve ISO 14001’e uyumlu Acil Durum Yönetimi Sistemi kurulumu dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Anlatım dilinin sadeliği ve kolay anlaşılır olması nedeni ile kitap çeşitli üniversitelerde ders kitabı olarak da kullanılabilecek olup, konuyla ilgili hizmet/eğitim veren meslek gruplarına ve acil durum yönetimi konusunda kendisini geliştirmek isteyenlere de hitap etmektedir. Kitapta, aşağıda yer alan soruların cevaplarını ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

– Afet ve Acil Durum Eylem Planları Nasıl Hazırlanır?

–  Acil Durum Kodları Neleri İçerir?

–  Acil Durum Müdahale ve Kurtarma Ekiplerinin Görevleri Nelerdir?

–  Acil Durum Kriz Masası Heyeti Kimlerden Oluşur?

–  Acil Durum Kaçış Rotaları ve Toplanma Noktaları Nasıl Oluşturulur?

–  Acil Durumların Tespiti ve Sınıflandırılması Nasıl Yapılır?

–  Riskler Nasıl Tespit Edilir?

–  Sığınaklar Nasıl olmalıdır?

–  Toplu Ölümlerde Adli Süreç Nasıl Yürütülür?

–  Afetlerde ve Acil Durumlarda Yasal Yükümlülükler Neleri Kapsar?

Kitap ile İlgili Görüşler;  Tayfun Özdikmen Afet ve Acil Durum Yönetimi konularında çok araştırmış, öğrenmiş, kariyer yapmış, öğrendiklerinden değerli kitaplar ve makaleler üreterek her zaman bunları paylaşmaya çalışmış bir uzman. Elinizde tuttuğunuz bu kitap da bu değerli bakış açısının şimdilik son ürünü. Tayfun ÖZDİKMEN’in 7. eseri, Afet ve Acil Durum Yönetimi kitabının, konunun ilgilisi amatör ve profesyonel herkes için çok kullanışlı bir kaynak olacağına eminim… (Ali Nasuh MAHRUKİ, AKUT Yönetim Kurulu Başkanı)   Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümlerinin eğitimlerinde temel kaynak olarak okutulacak bu eserin afet ve acil durum alanında önemli bir eksikliği kapatacağını düşünüyorum. Bu eserle bilgi ve tecrübelerini bizlere aktardığı için Tayfun ÖZDİKMEN’e teşekkürlerimi sunarım. (Yrd.Doç.Dr. Ayşe Handan DÖKMECİ, Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı)

 

KÜNYE BİLGİLERİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi
Tayfun Özdikmen
Seçkin Yayıncılık
Yayın Tarihi: 2015/02
Türü: Genel Mühendislik
310 Sayfa
1. Hamur 14×20 cm
ISBN: 9789750231919

 

 

Bir Cevap Yazın