İçindekiler
 
Sunuş
1. Benim Mutia Nenem
Berna Arda

2. Sevgili Çınarım
Belkıs Birden

3. Bugüne Gelene Kadar
Mehmet Demirci

4. Teşekkürler Öğretmenim
Perihan Elif Bor Ekmekçi

5. Aneane; Totama Bak, Totama
Banu Gökçay

6. Hiç Tanımadığım Anneanneme
Gamze Özbek

7. Anneannemin Hayatı
Nuray Soydan

8. Dirayetli Bir Kadın
Emine Topçu

9. 1940’tan 2000’lere Anneannem
Şerife Yılmaz Gören

10. Anneannemiz, Seher Süheyla Gümrükçüoğlu
Eray Serdar Yurdakul

Sunuş
Bu kitap; adları nüfus kayıtları ve belki resmi birkaç evrak dışında hemen hiç geçmemiş, öyküleri hiç anlatılmamış kadınlara, anneannelerimize ait.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’nda 1988’den beri bir doktora programımız bulunmakta. Bu program içerisinde yürütmekte olduğum tarih metodolojisi dersinin bitirme ödevlerinde, son birkaç yıldır, öğrencilerimden bireysel bir tarih çalışması yaparak anneannelerini anlatmalarını istemekteydim. Dolayısıyla “neden bu yazıları bir araya getirmeyelim? Elbette yapabiliriz bunu” diye düşündüm.
Aslında, biyoetik ve kadın açısından katkıda bulunmakta olduğum Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nda, daha önce bir benzeri hazırlanmış bir kitap; sevgili Eser Köker’in “Anneanne, Sırlarını Eskitmiş Aynalar”ı bana kaynaklık etti. Ne yazık ki, o dönem Eser’in bu çalışmasına dahil olma fırsatını yakalayamamıştım, ama içimde bu eksikliği bir biçimde telafi etme düşüncesi yer aldı. Bu düşüncemi öğrencilerimle paylaştığımda onların da en az benim kadar heyecan duyduğunu mutlulukla gözlemledim.
Dolayısıyla okuyacaklarınız, bir bölümü halen aramızda olan, bir bölümünü de kaybetmiş olduğumuz bu kadınların, daha önce hiç dile getirilmemiş yaşam öykülerinin torunlarının gözünden anlatılmasıdır.
Yazıların kiminde anneyle birlikte yollara düşülerek bir başka kente gidilmiş, orada yeniden anneannenin kapısı çalınmış, üç kuşak bir araya gelerek yaşanmışlıklar üzerinde konuşmuş, onlardan arta kalanlar kağıda dökülmüştür. Yazıların kiminde ne anne vardır yaşayan artık, ne de anneanne; aile albümleri, başka akrabaların tanıklıkları, yazarların çocuk gözüyle anımsadıkları söz almaktadır bu kez.
Kitapta yazarların alfabetik olarak sıralandığı on tane yazı bulacaksınız, yani on tane anneanne il karşılaşacaksınız. Onlar Erzurum’da, Kilis’te, Bursa’da… her birisi Anadolu’nun farklı bölgelerinde dünyaya gelmiş; yaşamış, çalışmış, evlerine, işlerine, evlatlarına emek vermiş; birkaçı dışında da artık bu dünyadan göçüp gitmişler. Bir kadın, bir eş, bir öğretmen, bir ev kadını, bir anneanne… olarak yaşarken nelerle karşılaştıkları, nelerle mücadele etmek zorunda kaldıkları, çevrelerinde nasıl algılandıkları belki de her birinin öyküsü bağlamında bu ülkede kadınlığın sosyal-kültürel algısı üzerine bizi düşündürecek, geniş bir çerçevede olmasa bile zaman içerisinde bir değişim ya da dönüşüm yaşanıp yaşanmadığı hakkında bir fikir verecektir.
Öğrencilerimle tarih metodolojisi üzerine konuşurken, Plehanov’un “Tarihte Bireyin Rolü” adlı eserini tartışırken; tarih bilgisinin, hele de biyografik tarihin, sadece “tanınmış kişilerin” yaşam öyküleriyle ve sadece onların bir hale olarak çevrelediği bir atmosferde inşa edilecek bir bilgi olmadığı düşüncesi üzerinde de durmuştuk. Dolayısıyla sözel tarih çalışmalarının da bu bağlamda son derece anlamlı olabileceğini vurgulamıştık. Bu yaklaşım ile, bir hocanın öğrencileriyle birlikte verdikleri ortak emeğin size e-kitap olarak ulaşabilmesini sağladıkları için Ankara Üniversitesi’ne, Bilgi Hizmetleri ve Yayınevi Koordinatörlüğüne teşekkür etmek isterim.
Berna Arda
Ankara, 26 Mart 2013

 
 
 
Künye Bilgileri
 
Öyküsü Hiç Dile Gelmemiş Kadınlar; Anneannelerimiz
Prof.Dr.Berna Arda
Ankara Üniversitesi Yayınları
Türü: Biyografi, Tarih
Yayın Tarihi: 2013
71 Sayfa
ISBN: 9786051360959
 
 
 
Öyküsü Hiç Dile Gelmemiş Kadınlar: Anneannelerimiz
E-Kitap okumak için tıklayın

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir