Dünyalı 09 / Aralık 2014

Selam Dünyalı!

Geçtiğimiz ay elinden bırakamadığın, tekrar tekrar okumaktan kendini alamadığın Dünyalı Dergi’nin 9. sayısı çıktı!

Dünyalı’nın Aralık sayısında yine muhteşem hediyeler var: Birbirinden ilginç şaşırtmacalar, illüzyonlar ve oyunlarla hayatına renk katacak Sihirbazın El Kitabı, tamı tamına 108 adet renkli çıkartma ve kalemkutundan eksik etmek istemeyeceğin çok kullanışlı bir 0,7 uçlu kalem seni bekliyor…

Aralık sayımızda öne çıkanlar…
Mevsimlerden kışa girdik. Hayvanların çoğu kış uykusuna yattı bile… Peki, senin uykuyla aran nasıl? Başını yastığa koyar koymaz uyuyanlardan mısın yoksa gece yatmaz sabah kalkmazlardan mısın? Ömrümüzün üçte birini uykuda geçirdiğimizi biliyor muydun? Bu ayki dosya konumuzu kırk yılını uyku bilimine adamış ünlü doktor Prof. Uykutulumu hazırladı. Neden uyuruz? Uyurken sen sen misin? Uykunun hangi evresinde rüya görürüz? Uykusuzluk hangi hastalıklara sebep olur? Uyku bilimi hakkında merak ettiğin her şey bu dosyada!

Şimdi moda “Cep Çöpçüsü” olmak! Macera arıyorsan, kesinlikle doğru yerdesin. Pul ya da peçete koleksiyonu yapmak artık eskilerde kaldı. Çöp koleksiyoneri olmaya ne dersin? Yapman gereken tek şey senden istediğimiz şeyleri bulup rastlantının resmini hazırlaman. Yaratma sırası sende. İçindeki maceracı ruhu sanatçı kişiliğinle buluşturmaya hazır mısın?

Buz üstünde yürümek bir hayli çaba gerektirir. Peki, ya dans etmek? Sporu sanatla buluşturan “Artistik Buz Pateni” bu ayki spor sayfalarımızın konuğu oluyor. Buz üstünde ayakta bile zor dururken dans etmek niye? Buzda dans etmek ilk kimin aklına gelmiş? İnsanlar ne zamandan beri buzda kayıyor? Buz üstünde yapılan başka sporlar var mı?

Bu ayki düşünce balonumuzu koca bir eşek arısı patlattı! Şaka şaka! Hiç şakacı bir insan olmayı denedin mi? Şakalar ne zaman eğlenceli olur? Çok sık şaka yapmak başkalarının gözünde seni komik yapar mı? Şakacı biri olmak ya da olmamak… Hey, şakacı! Biraz da yaptığın şakalar üstüne kafa yormaya ne dersin?

Çocuklar için özel olarak geliştirdiği “Kâğıttan Ayakkabı Atölyesi”, “Kuşların Şarkı Okulu” ve “Su İçinde Suluboya” gibi sergi ve atölye çalışmalarının yanı sıra resim, heykel, ses ve video yerleştirmeleri gibi sanatın pek çok alanında özgün eserlere imza atan çok yönlü sanatçı Sarkis, seni sanatın sınırsızlığını keşfetmeye davet ediyor…

Yılbaşında sevdiklerine ne hediye edeceğini düşündün mü? Eyvah, yoksa harçlıkların suyunu mu çekti? Telaş yok. Dünyalı Dergi yanı başında. İnsanın kendi elleriyle yaptığı bir hediyeden daha anlamlı bir hediye olur mu hiç? Haydi, iş başına! Aile büyüklerine ya da sınıf arkadaşlarına ev yapımı bir kar küresi veya kardan adamlı bir kartpostal hediye etmeye ne dersin?

Hey, Dünyalı! Beni okumak için daha ne bekliyorsun? En yakın gazete-dergi bayisinde sabırsızlıkla seni bekliyorum!

Her şeyin gönlünce olacağı mutlu bir yılbaşı geçirmen dileğiyle,

Seneye görüşürüz…

KÜNYE BİLGİLERİ

Dünyalı Dergi
Sayı: 9
Yayın Tarihi: Aralık 2014
Türü: Dergi, Çocuk Dergileri
48 Sayfa
Renkli Kuşe Kâğıt, Resimli 19,5×27,5 cm
ISSN: 2148-2993