Bence Biz

Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi Çocuk Görüşü Kitabı
I) Eğitiminiz Nasıl Olmalı? (Nasıl Bir Eğitim İstiyorsunuz?)
Okula bilimsel ve etik eğitim almak için giden öğrencilerin kendi benliklerinden ve başarı kapasitelerinden uzaklaşmalarını doğru bulmuyorum. Bunun için Türkiye’deki çocukların zeka gelişimlerinin sağlığı için çalışmalar yapılmalı ve çocukların ilgi alanlarına göre eğitim verilmeli diye düşünüyorum. Bu da her bireyin çocuk yaşta zekâların belirlenip, en iyi zekâ alanına yönlendirilmesiyle olur. Hem böylelikle, mutlu ve başarılı bireyler yetiştirilir.
Hilâl Altıngargı (Afyon Aydın Doğan Bilim ve Sanat Merkezi)

İnsanlar, ikiz kardeşlerinden farklı kişiliklerde olduklarını anlamalı. Tamam, kardeşler birbirini çok sever. Biri birine benzer ama farklı kişiliklidirler. İkisinin de özellikleri farklıdır. İkisi de farklı dallarda kendilerini geliştirmişlerdir. Kardeşler siyam ikizi ya da yapışık ikiz olsalar bile bu böyledir.
Mesela: Sınıflar arası bir yarışma düzenlendiğinde bir kardeş yarışmaya katıldığında diğer kardeş katılamıyor. Niye? Çünkü insanlar iki kardeşin katılmasının yanlış olduğunu düşünüyor.
Öğretmenler de kendilerine kötü bir şey söylenmesinden korkuyor.
Sizce bunun asıl nedeni torpil mi? Bence değil. İnsanlar kıskanıyor ve bu kıskançlığı torpil adıyla saklıyorlar.
Ceren Kalınbaçoğlu (Afyon Aydın Doğan Bilim ve Sanat Merkezi)

Ben eğitim sisteminin sadece yazılıya dayanmasını istemiyorum. Yazılıların yanında sık sık sözlüler de yapılmalı. Mesela yazma yeteneği yetersiz olan bir öğrencinin sınavda kötü not alması haksızlık olur. Fakat sözlü yapılırsa aynı öğrenci sınavda yazamadığı şeyleri sözlülerde doğru bir şekilde söyleyebilir, iyi bir not alır ve yazılıda aldığı kötü notu telafi edebilir.
Barış Demir (Afyon Aydın Doğan Bilim ve Sanat Merkez)
 
 
Künye Bilgileri

Bence Biz
Çocuk Görüşü Kitabı
Çocuk Vakfı Yayınları
88 Sayfa
Türü: Çocuk Kitapları, Araştırma (Ç), E-kitap oku, E-kitap indir

Bence Biz
E-kitap okumak için tıklayın